8 interesujących faktów o folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa

Folia bąbelkowa to materiał zabezpieczający, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie branżę opakowaniową. Nazywana jest inaczej folią pęcherzykową, a zakres jej zastosowań znacznie wykracza poza sektor przemysłu i usług. Jej struktura składa się z drobnych pęcherzyków wypełnionych powietrzem, rozmieszczonych w równych odległościach. Taka konstrukcja sprawia, że delikatnie i kruche przedmioty owinięte folią bąbelkową są odpowiednio amortyzowane przed wstrząsami, drganiami i uderzeniami.

 

Folia bąbelkowa. Co musisz o niej wiedzieć?

 

  1. Prototypem folii bąbelkowej była trójwymiarowa tapeta, zaprojektowana pod koniec lat 50. ubiegłego wieku z dwóch zasłon prysznicowych. Nieudany eksperyment z plastikową tapetą dał początek produkcji folii bąbelkowej w takiej postaci, jaką znamy w czasach współczesnych. Początkowo wykorzystywana była w funkcji izolatora termicznego.
  2. Folia bąbelkowa jest na tyle popularna, że w ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej. Obok zastosowań użytkowych, powszechnie wykorzystywana jest dla rozrywki, ale również jako metoda rozładowywania stresu. Popularne strzelanie z foliowych pęcherzyków powietrza stało się nawet przedmiotem rekordów Guinessa! Dziecięce zabawy to tylko jedno z wielu nietypowych zastosowań folii bąbelkowej. Równie chętnie wykorzystywana jest ona przez amatorów DIY.
  3. Unikalne właściwości folii bąbelkowej sprawiły, że jest masowo wykorzystywana w różnych dziedzinach życia. Jej powszechne zastosowanie to zabezpieczanie przedmiotów w trakcie transportu przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i zanieczyszczeniami. Jest odporna na działanie szkodliwych chemikaliów i amortyzuje siły mechaniczne. Za pomocą folii bąbelkowej można owinąć delikatny przedmiot, ale również użyć specjalistycznych kopert bąbelkowych w przypadku towarów o mniejszych gabarytach.
  4. Folia bąbelkowa to także doskonały materiał na wypełnienia paczek i przesyłek. Z powodzeniem można ją wykorzystać do wypełnienia wolnych przestrzeni i w ten sposób zminimalizować ryzyko niepożądanego przemieszczenia się ładunku. W ten sam sposób można zabezpieczyć ostre ranty i wystające krawędzie. To także doskonała metoda ochrony powierzchni przedmiotów przed zarysowaniami. Branża opakowaniowa wykorzystuje folię bąbelkową do ochrony przedmiotów szklanych i ceramicznych, a także elektroniki, biżuterii, sprzętu AGD czy mebli.
  5. Termoizolacja to kolejne zastosowanie folii pęcherzykowych. Wykorzystuje się ją w budownictwie, jako dodatkową metodę izolacji ścian oraz w ogrodnictwie do ochrony roślin przed mrozem. Za jej pomocą można uszczelnić okna, a nawet zabezpieczyć posiłek przed zbyt szybką utratą temperatury lub rozmrożeniem.
  6. Folie bąbelkowe są odporne, trwałe, wytrzymałe, lekkie, elastyczne, tanie, wygodne w użyciu i ekologiczne. Dodatkowo, wykazują właściwości paroszczelne i wodoodporne, a także nie pylą i nie posiadają zapachu. To materiały opakowaniowe wielokrotnego użytku.
  7. Folia bąbelkowa produkowana jest z polietylenu o niskiej gęstości LDPE lub HDPE. Jej struktura obejmuje kilka mikrowarstw, które zabezpieczają przed nadmiernym uchodzeniem powietrza i utratą właściwości amortyzujących. Pęcherzyki mogą być różnej wielkości, a samą folię można laminować, zadrukowywać oraz wzbogacać dodatkami antystatycznymi. Kolorowe folie pęcherzykowe z nadrukiem to doskonała metoda promocji firmy i sposób na wyróżnienie logo, marki lub hasła reklamowego.
  8. Folie bąbelkowe w rolach najczęściej posiadają wygodną perforację, ułatwiającą odrywanie poszczególnych części. Doskonale nadają się do produkcji worków, przekładek i innych opakowań o konkretnych kształtach i wymiarach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić ilość wykorzystywanych materiałów opakowaniowych. Folię bąbelkową można dodatkowo połączyć z tekturą lub pianką polietylenową.