Karton falisty i karton w rolce – do czego można użyć tego rodzaju opakowań?

tektura

Tektura falista jest zaraz po tworzywach sztucznych najchętniej wykorzystywanym materiałem w branży opakowaniowej. Produkowana jest z masy makulaturowej i uznawana za najgrubszy materiał papierniczy na rynku. Składa się z naprzemian klejonych warstw płaskich oraz pofalowanych. Można za jej pomocą zabezpieczać towary, ładunki i powierzchnie płaskie. Jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym i lekkim, a także ekologicznym, w pełni biodegradowalnym i uniwersalnym. Tektura falista jest odporna na uszkodzenia, zgniatanie oraz ściskanie. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 

Rodzaje tektury falistej i surowce do jej produkcji

Podstawowym surowcem do produkcji tektury falistej jest papier. Papiery przeznaczone na warstwy płaskie to kraftlinery lub testlinery, a papiery na warstwy pofalowane to flutingi. Kraftlinery produkowane są z masy celulozowej z dodatkiem masy makulaturowej, natomiast testlinery w 100% z masy makulaturowej. Można również wykorzystywać papiery o specjalistycznych właściwościach – wodotrwałe lub ognioodporne. Flutingi mogą być makulaturowe lub półchemiczne. Papier to nie jedyny składnik tektury falistej. Do jej produkcji wykorzystuje się także kleje do trwałego łączenia warstw oraz farby. Tekturę falistą, wykorzystywaną w branży opakowaniowej dzielimy na kilka rodzajów w zależności od ilości warstw, wchodzących w jej skład. Najpopularniejsze są tektury faliste trójwarstwowe, składające się z jednej warstwy flutingu, wklejonej pomiędzy dwie warstwy linera. Na rynku dostępne są także tektury faliste dwuwarstwowe, pięciowarstwowe i siedmiowarstwowe. Tektury faliste mogą różnić się od siebie profilem fali, czyli jej wysokością i współczynnikiem pofalowania. Najpopularniejsze profile fali to B, C i E.

 

Tektura falista niezastąpiona w opakowalnictwie

Tektura falista jest nie tylko wytrzymała, ale także wykazuje wysokie parametry izolacyjności termiczno-akustycznej. Z tego powodu jest niezastąpionym materiałem do opakowywania towarów i zabezpieczania ładunków w transporcie. Chroni produkty przed zanieczyszczeniem, uszkodzeniami mechanicznymi, dostępem powietrza i wilgoci. Jest szeroko wykorzystywana w gospodarce magazynowej, branży transportowej oraz w sektorze budowlano-remontowym. Można za jej pomocą owinąć sprzęt AGD i RTV, produkty szklane czy meble. Tektura falista amortyzuje wstrząsy i uderzenia, a także zabezpiecza przed zarysowaniem i potłuczeniem. Stosowana jest do produkcji kartonów, pudełek ozdobnych, a także w roli podkładu podłogowego. Branża opakowaniowa wykorzystuje tekturę falistą również do produkcji tekturowych przekładek do separacji magazynowanych przedmiotów, narożników do wypełniania i stabilizacji pudeł kartonowych oraz kratownic. Tektura falista dostępna jest w arkuszach oraz w wygodnych rolach. Warto zwrócić uwagę na poziom absorpcji wody konkretnego wyrobu oraz wskaźnik odporności na zginanie. Specjalne rodzaje tektury falistej posiadają atesty, dopuszczające je do bezpośredniego kontaktu z żywnością.