Pianki polietylenowe. Co warto o nich wiedzieć?

AN3P4946-2r

Pianka polietylenowa to produkt o wszechstronnym zastosowaniu, szeroko wykorzystywany w branży usługowej oraz w różnych gałęziach przemysłu. Produkowana jest z termoplastycznego tworzywa sztucznego i posiada strukturę zamknięto-komórkową. Konkretne wyroby różnią się między sobą grubością, kolorem oraz gęstością, dlatego z powodzeniem można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Pianki polietylenowe są bardzo często stosowane w sektorze opakowaniowym do stabilizacji i zabezpieczenia towarów. Sprawdźmy, co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 

Zalety i właściwości pianek polietylenowych

Pianki polietylowe wytwarzane są z wysokiej jakości spienionego polietylenu. Charakteryzują się znaczną elastycznością i dopasowują do kształtu przedmiotu. Są odporne na skrajne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Nie wydzielają żadnych zapachów, są niepalne, łatwe w obróbce, stabilne wymiarowo i odporne na wodę oraz wilgoć. Nasiąkliwość pianki poliuretanowej jest mniejsza niż 1%. Nie ma możliwości, żeby rozwinęła się na niej pleśń, dlatego z powodzeniem można ją wykorzystywać do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Nie zawiera szkodliwych substancji, nie pyli i nie przepuszcza pary wodnej. Jest odporna na działanie niektórych związków chemicznych i stanowi doskonały izolator termiczny oraz akustyczny. Jest wyjątkowo uniwersalna i łatwa w użyciu.

Pianki polietylenowe dostępne są na rynku w rolkach lub arkuszach oraz w postaci przekładek, profili, wykrojów, formatek i pasów dylatacyjnych. Występują w różnych kolorach, choć najczęściej są białe. Zabezpieczają towary przed zarysowaniem, zgnieceniem i wilgocią. Wykazują właściwości samogasnące. Są wytrzymałe mechanicznie i maksymalnie odporne na rozciąganie i rozrywanie. Warto również wspomnieć, że pianki polietylenowe nadają się do recyklingu i powtórnego przetworzenia.

 

Wszechstronne zastosowanie pianek polietylenowych

Niesieciowane pianki polietylenowe znajdują szerokie zastosowanie w branży opakowaniowej. Za ich pomocą można owijać delikatne przedmioty, albo wypełniać i tym samym stabilizować kartonowe pudła i inne opakowania. Polietylenowe profile piankowe to doskonałe wypełnienie paczek i kartonów. W takich przypadkach pianki PE pełnią funkcję amortyzującą dla przedmiotów, przeznaczonych do transportu. Dodatkowo neutralizują wstrząsy i chronią towar przed wilgocią. Pianki polietylenowe są na tyle delikatne, że nie ma możliwości, aby ich struktura zarysowała delikatną powierzchnię szkła czy ekranów sprzętów elektronicznych. Są ultralekkie, dlatego nie zwiększają sztucznie wagi przesyłek. Z powodzeniem można nimi zabezpieczać wyroby elektroniczne, artykuły biurowe, sprzęt AGD i RTV, szkło, ceramikę, meble, instrumenty muzyczne czy części mechaniczne. Doskonale nadają się do zabezpieczania krawędzi i narożników.

Sektor opakowań nie jest jednak jedynym, który wykorzystuje unikalne właściwości pianek PE. Stosowane są one do uszczelnień konstrukcyjnych i wygłuszania, izolacji stropów i podłóg, a także w produkcji wkładek odzieżowych, materacy rehabilitacyjnych i usztywnień ortopedycznych. Produkuje się z nich odbojniki, podkładki pod myszki i gadżety reklamowe. To niezastąpiony materiał do ochrony przedmiotów w trakcie przeprowadzki i wykonywania wszelkich prac budowlano-remontowych. Wykorzystywane są także w przemyśle owocowo-warzywnym oraz przetwórstwie rybnym. Pianki poliuretanowe nie zmieniają swoich właściwości wraz z upływem czasu i przystosowane są do pracy w bardzo szerokim zakresie temperaturowym. Można je dodatkowo laminować folią, co znacznie zwiększa możliwości ich wykorzystania.